Chcesz wzmocnić swoją psychikę? Oto 3 skuteczne sposoby.

0
dwie radosne kobiety w okularach przeciwsłonecznych

Czy każdy z nas może się zmienić? To pytanie pojawia się często w naszych głowach. Bardzo dużo mówi się obecnie o zmianach i rozwoju osobistym. W mediach promuje się ciągłe dążenie do doskonałości. Jednak to nie jest takie proste. Nie każdy może się zmienić, bo jest to zazwyczaj proces długotrwały, który wymaga od nas dużej cierpliwości. Aby zmiana była możliwa, musisz najpierw wzmocnić swoją psychikę. Oto 3 skuteczne sposoby, które mogą Ci w tym pomóc.

Otwórz się na nowe możliwości

Pierwszym krokiem do jakiejkolwiek zmiany jest wiara w to, że jest to w ogóle możliwe. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z rozwojem osobistym, ale zupełnie w to nie wierzysz, to tak naprawdę tracisz jedynie czas. Jeżeli nie wierzysz, że możesz świadomie zaplanować swoją zmianę, to nigdy jej doświadczysz.

Oczywiście nie musisz wierzyć, że wszystko jest możliwe i zupełnie nic Cię nie ogranicza. W to wierzą tylko osoby naiwne. Każdy z nas ma swoje ograniczenia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się otworzyć na nowe możliwości. To właśnie otwartość jest pierwszą z sił psychicznych, które powinnaś w sobie wzmocnić.

Czym jest otwartość na nowe doświadczenia? Czy można się jej nauczyć? Tu już wiele zależy od Ciebie. Najważniejsze jest jednak to, żebyś nie podejmowała zbyt pochopnych decyzji. Ludzie mają tendencję do nawykowych zachowań. Od razu potrafią skreślić nadarzające się okazje. Jeżeli chcesz wzmocnić swoją psychikę, musisz chętniej przekraczać swoją strefę komfortu.

kobieta w tańcu

Twoja dobra koleżanka zaczęła właśnie chodzić na salsę. Wiele razy zachęcała Cię do tego, abyś poszła z nią na trening. Pierwsze zajęcia są darmowe i odbywają się w dogodnych dla Ciebie godzinach. Jednak Ty stale jej odmawiasz. Brakuje Ci odwagi i otwartości, aby spróbować czegoś nowego.

Innym razem znajomi z pracy zapraszają Cię na wspólne wyjście do knajpy. Ty jak zawsze szukasz sobie wygodnej wymówki. Ciągle jesteś gdzieś poza grupą, z którą spędzasz tak dużo czasu. Może przyszedł właśnie moment, abyś otworzyła się na nowe możliwości? Może ten jeden raz, tak na próbę, zgodziłabyś się pójść z nimi?

Jestem pewna, że już łapiesz o co mi chodzi. Otwartości na nowe możliwości można się nauczyć. Wystarczy tylko zacząć uważnie przyglądać się własnym decyzjom. Jeżeli wiele razy się na coś nie zgadzałaś, ale z jakichś powodów wydaje Ci się to ciekawe, to zrób mały eksperyment. Spróbuj czegoś nowego i zgódź się na coś, co do tej pory było poza granicami Twoich możliwości.

Bardzo ciekawie problem otwierania się na nowe możliwości został pokazany w filmie „Jestem na tak” z Jimem Carreyem. Jeżeli jeszcze nie oglądałaś tego filmu, koniecznie go zobacz. Może to właśnie będzie Twój sposób na przełamanie swojej strefy komfortu?

Naucz się budować głębokie relacje z innymi

Czy wiesz co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Jak wynika z badań, które były prowadzone przez 75 lat na Harvardzie, najszczęśliwsze są osoby, które potrafią budować głębokie relacje z innymi. Bez budowania takich trwałych relacji, trudno jest odnaleźć w życiu radość i poczucie sensu.

Czy każdy może budować takie relacje i od czego to zależy? Odpowiedź nie powinna Cię zaskoczyć. Trwałe i głębokie relacje z innymi potrafią budować jedynie osoby, które potrafią komuś zaufać. To właśnie zaufanie jest jedną z najważniejszych sił Twojej psychiki i powinnaś nauczyć się ją wzmacniać.

kobieta z balonami

Musisz pamiętać, że aby zaufać innym, musisz najpierw zaufać samej sobie. To dla wielu z nas ogromna przeszkoda. Próbujemy szukać zaufania na zewnątrz, ale nie dostrzegamy, że nie ufamy sobie. Nie potrafimy dostrzec tego, co jest naszym bardzo osobistym problemem. Dobrze się nad tym zastanów. Czy kiedykolwiek miałaś problem z zaufaniem?

Jeżeli tak, powinnaś właśnie od zbudowania zaufania do siebie, zacząć pracę nad wzmacnianiem własnej psychiki. Bez zaufania nie zbudujesz trwałych i głębokich relacji z innymi. A bez takich relacji, nie będziesz szczęśliwa. Jest to moim zdaniem jeden z kluczowych aspektów psychiki, o którym powinnaś stale pamiętać.

Nie bój się działać i zrób pierwszy krok

Nie ma nic gorszego niż ciągłe myślenie o tym, że chcesz coś zmienić we własnym życiu, ale nie potrafisz wykonać żadnego konkretnego kroku w kierunku zmiany. Jeżeli chcesz wzmocnić swoją psychikę, musisz od czegoś zacząć. Samo myślenie o tym nie wystarczy!

Ludzie boją się zmian. Boimy się działań, których efekt trudno przewidzieć. Właśnie dlatego większość z nas tkwi w martwym punkcie. Zamiast zrobić jakikolwiek krok w drodze do rozwoju, stale czekamy na lepszy moment. Problem jednak w tym, że taki moment może nigdy nie nadejść.

twój pierwszy krok

Zawsze powtarzam, że lepiej jest żałować, że się próbowało i coś się nam nie udało. Niż żałować, że się nie próbowało i szansa na działanie bezpowrotnie minęła. Wszystko tak naprawdę jest w Twoich rękach. Nie obiecuję Ci, że możesz osiągnąć wszystko czego pragniesz. To zbyt wygórowane marzenia.

Mogę Ci jednak obiecać, że jeżeli nie zaczniesz działać, to na pewno nie osiągniesz niczego na czym Ci zależy. W ten sposób nie wzmocnisz swojej psychiki. Raczej stale będziesz wracała do negatywnych nawyków i przyzwyczajeń, które tak dobrze znasz. Czy jesteś gotowa, aby w końcu przełamać tę rutynę?

Każda zmiana zaczyna się od podjęcia decyzji, że naprawdę chcesz to zrobić. Czym dłużej odkładasz zrobienie pierwszego kroku w nieznanym kierunku, tym trudniej będzie Ci go wykonać. Jeżeli chcesz wzmocnić swoją psychikę, musisz otworzyć się na nowości. Musisz zastanowić się również nad swoim podejściem do zaufania.

Jednak dopiero kiedy zaczniesz działać, coś może się w Twoim życiu zmienić. Bez działania nadal będziesz tkwiła w miejscu. A przecież tego nie chcesz, zostałaś ze mną i doczytałaś do końca artykuł o tym, jak możesz wzmocnić swoją psychikę.

To dużo mówi o Twojej motywacji. Jeżeli zadbasz o te trzy kluczowe aspekty swojej psychiki, będziesz w stanie dokonać wielu rzeczy. Zastanów się od czego powinnaś zacząć i zrób ten pierwszy krok. Później będzie już łatwiej.

Twoje,
Szpilki przy kasie.


Zapraszam Cię również na naszego inspirującego Pinteresta.

Możesz odwiedzić nas również na Szpilkowym Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here