Toksyczna przyjaciółka – Czy potrafisz się od niej uwolnić?

0
kobieta toksyczna przyjaciółka

Dobrze wiesz, że niektóre relacje są dla Ciebie wyniszczające. Każda chwila w towarzystwie toksycznej osoby, wysysa z Ciebie całą radość życia. Nie potrafisz się od niej uwolnić. Odbija się to na innych aspektach Twojego życia, ale nadal tkwisz w tym samym miejscu. Dlaczego tak wiele z nas ma problem z toksycznymi przyjaźniami?

Wampiry emocjonalne istnieją naprawdę

Każda z nas zna kogoś, kto potrafi ostudzić nawet największy entuzjazm. Kiedy próbujesz podzielić się swoim szczęściem, bardzo szybko zostajesz sprowadzona na ziemię. Zamiast wspólnego świętowania, dostajesz kubeł zimnej wody i zaczynasz mieć wyrzuty sumienia tylko dlatego, że próbowałaś być szczęśliwa.

W towarzystwie takich osób, nie masz prawa do radości. Skupiają się one wyłączne na sobie i wmawiają całemu światu, że życie tak strasznie ich skrzywdziło. Mają do Ciebie pretensje, że jesteś szczęśliwa, kiedy oni nadal tak cierpią. W ich życiu nie ma miejsca na radość i uśmiech. W ich życiu jest miejsce wyłącznie na negatywne emocje, którymi próbują Cię zarazić.

Tak właśnie działają wampiry emocjonalne, które żerują na Twoich emocjach. Wasza przyjaźń rozkwita, kiedy obie macie podobne problemy. Czujecie, że cały świat jest przeciwko Wam. To wszystko zbliża Was do siebie.

Problem zaczyna się w momencie, kiedy znajdujesz w swoim życiu własną drogę i zaczynasz być szczęśliwa. Twoja przyjaciółka nie może się z tym pogodzić. Zna Cię na tyle dobrze, że potrafi szybko zdjąć uśmiech z Twojej twarzy. Trafia zawsze w najczulsze punkty. Karmi się Twoim bólem, bo sama nie potrafi żyć w inny sposób.

kobieta patrząca w dal

Czy utknęłaś w toksycznej relacji?

Niektórych relacji nie da się zakończyć tak z dnia na dzień. Wydaje Ci się przecież, że nie możesz zostawić z tym wszystkim swojej przyjaciółki samej. Tak wiele Was łączyło. Tak wiele spędziłyście ze sobą czasu. Jednak kiedy próbujesz zmienić swoje życie, to ona może być Twoją największą przeszkodą.

Większość z nas tkwi w toksycznych relacjach z własnego wyboru. Boimy się życia w samotności. Wmawiamy sobie, że możemy sobie jakoś nawzajem pomóc. Gdy tylko postarasz się jeszcze mocniej i poświęcisz swojej przyjaciółce więcej czasu, ona na pewno to doceni i w końcu będzie szczęśliwa.

Problem w tym, że toksyczne osoby nie potrafią być szczęśliwe. Budują obraz samych siebie wyłącznie w oparciu o negatywne emocje i cierpienie. Są poszkodowane przez los, a ich życie to pasmo niekończących się porażek, za które oczywiście nie są odpowiedzialni. Trudno uszczęśliwić osobę, która od lat buduje swoją osobowość na smutki i żalu.

Musisz sobie w końcu uświadomić, że Ty nie jesteś odpowiedzialna za życie swojej przyjaciółki. Nie jesteś odpowiedzialna za jej krzywdę i cierpienie. Nie uratujesz jej na siłę, kiedy ona tak bardzo tego nie chce. Musisz zdecydować, czy chcesz poświęcić swoje życie dla niej, czy w końcu zaczniesz myśleć o sobie?

Nie potrafimy uwolnić się z toksycznych relacji nawet wtedy, kiedy mamy już świadomość, że wyniszczają nas one psychicznie i fizycznie. Próbujemy sobie wmówić, że coś w końcu musi się zmienić. Tylko, że nic się nie zmienia. Marnujesz swój czas i energię na przyjaźń, która odbiera Ci całą radość z życia.

bardzo smutna i zmartwiona kobieta

Czy jestem samolubna?

Nie lubimy o sobie myśleć, że jesteśmy samolubni. Potrafimy wiele poświęcić, aby tylko nikt przypadkiem nas tak nie nazwał. Spotykamy się z osobami, z którymi nie mamy ochoty się spotykać. Robimy rzeczy, których nie chcemy robić. Myślimy o innych, ale całkowicie zapominamy o sobie. Jak długo chcesz żyć w ten sposób?

To, że w końcu chcesz skupić się na własnym życiu, nie jest niczym złym. Każda osoba z Twojego otoczenia, która uważa inaczej, prawdopodobnie nie chce, żebyś była szczęśliwa. Czy naprawdę chcesz marnować swoje życie dla kogoś, kto tak naprawdę nie życzy Ci dobrze?

Jak długo jeszcze chcesz tkwić w tym bagnie? Jak długo chcesz karmić się jadem i żółcią? Czy naprawdę chcesz przeżyć swoje życie wyłącznie narzekając i użalając się nad sobą? Twoja toksyczna przyjaciółka właśnie tego by chciała. To właśnie ona ciągnie Cię na dno. Może w końcu zaczniesz myśleć o sobie i się od niej uwolnisz?

Dlaczego musisz się uwolnić od toksycznej przyjaciółki?

Mamy skłonność do trzymania się decyzji, które podjęliśmy w przeszłości. Jeżeli dużo poświęciłaś dla swojej przyjaźni, to nawet jeżeli jest bardzo toksyczna i wyniszczająca, trudno Ci z niej zrezygnować. Chcemy być konsekwentni, co czasem odbija się nam czkawką.

Jeżeli chcesz uwolnić się od toksycznej przyjaźni, musisz najpierw zrobić sobie porządny rachunek sumienia. Co jest dla Ciebie ważne? Co blokuje Cię w życiu? Czego pragniesz? Czego się boisz? Jakie są obecnie Twoje życiowe priorytety? Czy zmieniłaś się na przestrzeni ostatnich lat? Czy Twoja przyjaciółka też się zmieniła?

Na większość z tych pytań szukamy odpowiedzi w momencie, kiedy w naszym życiu dokonują się zmiany. Wtedy najczęściej nasze dawne przyzwyczajenia walczą z nowymi. Właśnie wtedy nasza toksyczna przyjaźń zaczyna być ciężarem.

Pamiętasz jeszcze, jak dobrze dogadywałaś się ze swoją przyjaciółką w przeszłości. Obie popełniałyście błędy i zupełnie się tym nie przejmowałyście. Żyłyście tak, jakby jutra miało nie być.

Połączyła Was dziecinna przyjaźń i to, że mieszkałyście tak blisko siebie. Jednak każda z Was dorastała w inny sposób. W Twoim życiu dużo się od tamtego czasu wydarzyło. Jednak po zachowaniu przyjaciółki widzisz, że dla niej wszystko pozostało takie same.

Ty kogoś poznałaś i masz naprawdę szczęśliwy związek. Może urodziło Ci się dziecko. Dostałaś wymarzoną pracę, albo poszłaś w końcu na studia podyplomowe, o których myślałaś już od dawna. Ty się zmieniłaś, a Twoja przyjaciółka została w tym samym smutnym miejscu.

Najgorsze jest to, że ona zaczyna winić Cię za Twoje szczęście. Próbuje na różne sposoby Cię przekonać, że na to nie zasługujesz. Kiedy się od niej odsuwasz, wpędza Cię w poczucie winy. Manipuluje Twoimi emocjami. Próbuje wymusić na Tobie działanie, którego nie chcesz.  

Alkoholik nie skończy ze swoim nałogiem, jeżeli będzie nadal spotykał się ze swoimi kolegami od kieliszka. Narkoman nie uwolni się od nałogu, jeżeli nie zmieni swojego otoczenia. Hazardzista nie zapanuje nad sobą w Las Vegas. Dlatego jeżeli naprawdę chcesz zmienić swoje życie, musisz uwolnić się od swojej toksycznej przyjaciółki. Nie powinnaś mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.

zdziwiona kobieta patrząca w dal

Jak uwolnić się od toksycznej przyjaźni?

Najskuteczniejszym sposobem uwolnienia się od toksycznej przyjaźni, jest metoda gilotyny. Jedno precyzyjne cięcie z dużą siłą, zamiast ciągłego rozdrapywania ran. Musisz się od niej odciąć, inaczej dalej będzie ingerowała w Twoje życie. Czym dłużej się będziesz nad tym zastanawiała, tym większe będziesz miała wątpliwości.

Stawiasz sprawę jasno i kończysz tę znajomość. Całkowicie znikasz z życia tej osoby. Nie masz sentymentów, nawet przez wzgląd na Waszą wspólna przeszłość. Odcinanie się od toksycznej przyjaźni jest możliwe, jeżeli jest gwałtowne i stanowcze. Inaczej się po prostu nie da.

Zerwij kontakt i skup się na swoim życiu. Nie przeglądaj jej Facebooka i nie pisz SMS-ów. Nie dzwoń i się nie spotykaj nawet na niezobowiązującą kawę. Nie reaguj nawet w chwili, kiedy ona próbuje zrobić ten pierwszy krok.

Dobrze wiesz, że jeżeli wpuścisz ją ponownie do swojego życia, obwini Cię za wszystko, co próbowałaś zrobić. Będzie grać na Twoich uczuciach i może zniszczyć to, na co od dawna pracowałaś. Nie pozwól na to, aby jej nieszczęście i cierpienie, stały się ponownie Twoim problemem.

Od toksycznej przyjaźni nie można uwolnić się trochę. Tu trzeba być radykalnym. Jedno cięcie i znikasz z życia swojej dawnej przyjaciółki. Zamykasz ten etap i w końcu możesz skupić się na swoim życiu. Nie wracaj do tego, bo naprawdę nie warto.

Toksyczna przyjaźń potrafi nam zrujnować życie. Wielu z nas tkwi w takich chorych relacjach przez lata. Dlatego Ty nie popełniaj tego błędu. Pomyśl o sobie i swoim szczęściu. Nie zmienisz nikogo na silę i nie musisz próbować. Odetnij się od tego i zacznij żyć po swojemu.

Twoje,

Szpilki przy kasie.


Więcej inspiracji znajdziesz na Szpilkowym Pintereście.

Możesz odwiedzić nas również na Facebooku: Szpilki przy kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here