Jak osiągnąć prawdziwe szczęście w 3 prostych krokach?

Każdy z Nas chciałby być naprawdę szczęśliwy. Właśnie dlatego każdego dnia jesteśmy zalewani reklamami produktów, które mają pomoc nam osiągnąć szczęście. Problem jednak w tym, że szczęście nie pochodzi z zewnątrz, a najpierw trzeba je odnaleźć w sobie. Oto 3 niezbędne kroki do tego, aby w końcu odnaleźć swoje wewnętrzne szczęście.

Najważniejsze są dobre relacje z innymi

O tym, że warto budować trwałe i głębokie relacje z innymi przekonywałam Cię we wcześniejszym artykule: Chcesz wzmocnić swoją psychikę? Oto 3 skuteczne sposoby. Opisałam tam słynne badanie z Harvardu, które pokazuje, że największe szczęście dają nam właśnie dobre relacje z innymi.

Więzi społeczne spełniają w naszym życiu ważną rolę. Kiedy mamy przy sobie kogoś bliskiego, potrafimy przekraczać własne granice. Mamy dużo większą odwagę do działania, ponieważ mamy poczucie, że zawsze mamy się do kogo zwrócić o pomoc.

Jak pokazują badania, wystarczą trzy bliskie relacje społeczne, aby jakość Twojego życia wzrosła. Możesz się dowiedzieć jak dokładnie działa ten mechanizm z wyjątkowego wystąpienia TED. Prezentację przygotowała Susan Pinker i dotyczy ona tego, jak relacje społeczne wpływają na długość naszego życia.

Ludzie nie są stworzeni do życia w samotności. Nie oznacza to jednak, że musisz mieć setki znajomych, aby być naprawdę szczęśliwa. Wydaje mi się, że jest wręcz odwrotnie. Jeżeli chcesz być szczęśliwa, musisz nauczyć się budować głębokie relacje z innymi. Dlatego takich znajomości będzie jedynie kilka, bo na więcej nie starczy Ci czasu.

troje szczęśliwych osób

Żyjemy w świecie Facebooka i innych mediów społecznościowych. Prześcigamy się w ilości lajków i mamy wielu wirtualnych „przyjaciół”. Jednak to wszystko nie zapewnia nam spełnienia i radości. Takie wirtualne znajomości są zazwyczaj płytkie i nie dają nam tak wielkiej satysfakcji, jak relacje osobiste.

Internet może być świetnym sposobem na podtrzymywanie znajomości. Dzięki niemu możemy komunikować się z bliskimi na drugim końcu świata. Nic jednak nie zastąpi nam zjedzenia smacznego posiłku przy wspólnym stole i tych wszystkich rozmów przy lampce ulubionego wina.

Dlatego jeżeli naprawdę chcesz być szczęśliwa, nie oszukuj się, że musisz mieć setki znajomych. Wystarczy Ci małe grono osób, którym potrafisz zaufać. Naucz się budować trwałe i głębokie relacje z osobami, które naprawdę mają dla Ciebie znaczeni. Oto pierwszy krok do szczęścia.

szeroko uśmiechnięta kobieta

Każdy z Nas potrzebuje niezależności

Lubimy mieć wybór. Potrzebujemy mieć poczucie, że panujemy nad swoim życiem i możemy decydować o własnej przyszłości. Szczęście możemy odnaleźć tylko w momencie, kiedy będziemy mieli autonomię. Jeżeli czujesz, że nie jesteś odpowiedzialna za swoje życie i to ktoś inny podejmuje za Ciebie najważniejsze decyzję, nie będziesz szczęśliwa i spełniona.

Oczywiście wiadomo, że nie na wszystko masz w życiu wpływ. Zdarzają się sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Najważniejsza jest sama świadomość, że masz w życiu wybór. Nikt nie lubi, kiedy ktoś inny pakuje się z butami do jego życia. Nie lubimy ludzi, którzy starają się udzielać nam „dobrych rad” na każdym kroku.

Jeżeli potrzebujesz czyjegoś wsparcia, powinnaś mieć wybór do kogo się zwrócisz o pomoc. Żadna porada, którą ktoś Ci narzuci (nawet z dobrej woli), nie będzie miała dla Ciebie wartości. Autonomia jest bardzo ważnym i szalenie niedocenianym składnikiem naszego szczęścia.

Autonomia jest związana również z tym, jak budujemy swoje relacje z innymi. Masz prawo zakończyć znajomość z osobami, które stale podcinają Ci skrzydła. Masz prawo nawiązywać nowe kontakty. Jeżeli ktokolwiek próbuje wmówić Ci, że jest inaczej, powinnaś dobrze się zastanowić, czy ta osoba przypadkiem nie próbuje za mocno ingerować w Twoje życie.

Szczęście związane jest również z tym, jak podchodzimy w swoim życiu do popełniania błędów. Jeżeli jesteś za coś w pełni odpowiedzialna, to możesz zaakceptować błąd i wyciągnąć z niego wnioski.

Jeżeli jednak popełniasz błąd w sytuacji, na którą i tak wcześniej nie miałaś wpływu, to prawdopodobnie winą za swoje niepowodzenie obarczysz kogoś innego. W ten sposób wpadasz w nawyk unikania odpowiedzialności. Zaczynasz czuć, że masz coraz mniejszy wpływ na swoje życie.

Czy takie podejście do szczęścia jest dla Ciebie zaskakujące? Mam nadzieję, że dokładnie to przemyślisz. Jeżeli chcesz być szczęśliwa, musisz mieć poczucie, że jesteś wolna. Tylko wtedy weźmiesz pełną odpowiedzialność za swoje życie. W ten sposób będziesz podejmować bardziej świadome decyzje, co przełoży się na jakość Twojego życia.

uśmiechnięta dziewczyna

Każdy pragnie być w czymś mistrzem

Każdy z Nas szuka swojego miejsca na Ziemi. Kiedy je odnajdziesz masz poczucie, że robisz to, do czego zostałaś stworzona. Nie zawsze są to wielkie rzeczy, którymi musisz się chwalić przed całym światem. Czasami jest to coś, co jest tylko Twoje, coś bardzo intymnego i osobistego.

Zajmujemy się na co dzień wieloma rzeczami. Jednak tylko w nielicznych zadaniach jesteśmy naprawdę dobrzy. Jeżeli chcesz być szczęśliwa, musisz się zastanowić, czy masz w życiu coś, w czym jesteś naprawdę świetna? Poszukiwanie mistrzostwa jest naszą wewnętrzną potrzeba.

Niektórzy z Nas odnajdują mistrzostwo w sporcie i zdobywają medale. Inni są utalentowani muzycznie, albo piszą książki. Możesz odnaleźć swoje mistrzostwo w pracy, którą wykonujesz. Możesz również uważać, że świetnie wychowujesz swoje dzieci.

Mistrzostwo nie oznacza, że musisz być w czymś najlepsza na świecie. Ma to być wyłącznie Twoje poczucie, że robisz coś z pasją i najlepiej jak tylko potrafisz. Mistrzostwo to ciągłe doskonalenie. Mistrz nigdy nie zatrzymuje się po zdobyciu medalu, czy pobiciu jakiegoś rekordu. Mistrz dalej trenuje, aby spróbować poprawić się choćby o kolejny ułamek sekundy.

Poszukiwanie szczęście, to również poszukiwanie sensu swojego życia. Trudno to zrozumieć, jeżeli z niczego nie jesteś tak naprawdę dumna. Mistrzostwo możesz odnaleźć w wielu sferach swojego życia.

Może dotyczyć ono Twojej pracy zawodowej, hobby, a nawet życia rodzinnego. Ważne jest tylko to, abyś miała w swoim życiu obszar, nad którym ciągle pracujesz i sprawia Ci to radość.

kobieta pijąca kawę

Jak odnaleźć własne szczęście?

Może Ci się wydawać, że trzy kroki do szczęścia są proste. Jednak każdy z tych kroków wymaga uważności i wielu małych działań. Musisz być cierpliwa i systematyczna, jeżeli chcesz zadbać o swoje szczęście. Naucz się budować trwałe i głębokie relacje z innymi, to pierwszy krok do szczęścia.

Zadbaj o swoją niezależność. Nie staraj się za wszelką cenę wszystkich uszczęśliwić. To nie jest możliwe. Musisz mieć w swoim życiu przestrzeń, w której będziesz odpowiedzialna za wszystkie swoje decyzje. To podstawa autonomii.

Zastanów się również nad tym, z czego naprawdę jesteś dumna w życiu. W jakim obszarze dążysz do swojego mistrzostwa? Czy znalazłaś już swoje miejsce na Ziemi, czy nadal go poszukujesz? To ważne pytania, które ściśle związane są z Twoim szczęściem.

Twoje,
Szpilki przy kasie.


Więcej inspiracji znajdziesz na naszym Szpilkowym Pintereście.

Odwiedź również naszego Facebooka: Szpilki przy kasie.

DOŁĄCZ DO NAS

271FaniLubię
34ObserwującyObserwuj
69ObserwującyObserwuj

ZOBACZ NASZ PINTEREST

Zestaw 15 pędzli do makijażu w cenie jednego pędzla?! Czy to może się udać?

Dokładnie 82 złote. Za tyle w promocji kupiłam zestaw aż piętnastu pędzli firmy Jessup. Za tę samą sumę można mieć też jeden...

3 rzeczy, bez których nie obejdziesz się tego lata. Czy już je kupiłaś?

Nie wiem, czy lato należy do Waszych ulubionych pór roku. Z moich obserwacji wynika, że ludzie dzielą się na tych, którzy wychodząc z...

Porządki w domu – jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Czy lubicie robić porządki? Czy macie tak, że Wasze wnętrza dla innych osób są charakterystyczne? Czy zdarzało Wam się słyszeć: „O tutaj...