Czy masz jeszcze szansę stać się lepszym człowiekiem?

0

Czy w dzisiejszym świecie trudno jest być dobrym człowiekiem? Żyjemy szybko i bez głębszej refleksji. Do wielu spraw podchodzimy powierzchownie. Nie rozumiemy własnych emocji, a czasem nawet dobrze nie znamy samych siebie. Jak więc w takim świecie zachowywać się przyzwoicie? Jak być lepszym człowiekiem? Jak żyć w zgodzie z własnym sumieniem?

Jakimi zasadami kierujesz się w życiu?

Czy znasz swoje wewnętrzne zasady, którymi kierujesz się w życiu? Czy kręgosłup moralny ma dla Ciebie jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Wielu z nas o tym zapomina. Dziś nie są w stanie się na coś zgodzić, ale jutro sprawa jest całkowicie otwarta.

Problemem jest brak umiejętności wyznaczania granic. Jeżeli nie wiesz na co na pewno się NIE zgodzisz, to Twoje życie jest naprawdę skomplikowane. Ciągle musisz się nad czymś zastanawiać, a popełniając błąd masz spore pretensje do samej siebie.

Tego nie da się nauczyć w jeden dzień. Aby wyznaczać granice, trzeba najpierw lepiej poznać siebie i swoje wewnętrzne potrzeby. Musisz wiedzieć jakimi kryteriami kierujesz się w życiu. Nie chodzi tylko o to co mówisz, ale co czujesz w różnych sytuacjach. Najważniejsza jest tu świadomość i chęć na lepsze zrozumienie siebie.

Osoby, które to potrafią, mają dużo lepsze życie. Potrafią budować trwałe relacje, które dają im satysfakcje. Ludzie im ufają, ponieważ oni sami mają zaufanie do siebie. To właśnie zaufanie jest najistotniejszym elementem umiejętności wyznaczania granic. Bez nich jesteś jak liść na wietrze, który nigdy nie może być pewien, w którą stronę porwie go wiatr.

Zrób porządek w swoim najbliższym otoczeniu

Chcesz być lepszym człowiekiem? Zrób najpierw porządek w swoim najbliższym otoczeniu. Po co zadajesz się z ludźmi, którzy podcinają Ci skrzydła? Po co poświęcasz czas osobom, które wywołują w Tobie jedynie negatywne emocje?

Nie wiem dlaczego, ale wielu z nas ma skłonność do rzucania sobie kłód pod nogi. Zadajemy się z osobami, które tak naprawdę niewiele dla nas znaczą. Jest to również związane z brakiem umiejętności wyznaczania granic. Nie każdy potrafi zrobić porządek ze swoimi relacjami. Wydaje nam się, że nie możemy się tak po prostu od kogoś odciąć. Jednak czy tak jest naprawdę?

Zadając się z ludźmi wiecznie sfrustrowanymi, sama stajesz się sfrustrowana. Jeżeli Twoi znajomi ciągle narzekają, jak Ty masz przestać narzekać? Masz nowy pomysł na siebie, albo na jakiś mały biznes, jednak doskonale wiesz, że jak powiesz o tym znajomym, to Cię wyśmieją. Czy w takim środowisku możesz być szczęśliwa?

dwie kobiety z aparatem - koleżanki

Możesz się teraz zastanawiać, dlaczego warto zrobić taki porządek w swoim życiu? Przecież nie jest to ani łatwe, ani przyjemne. Przecież od lat żyjesz w takim otoczeniu i jakoś sobie z tym radzisz. Jednak powód jest bardzo prosty. Jeżeli nie zrobisz porządku w swoim otoczeniu, nie będziesz miała miejsca na to, aby w Twoim życiu pojawiło się więcej wartościowych osób.

Przecież skoro poświęcasz czas na tkwienie w tych toksycznych znajomościach, to nie masz czasu na nawiązywanie nowych przyjaźni. W ten sposób łatwo utknąć w miejscu. Zacznij więc obserwować swoje otoczenie. Czy na pewno chcesz dalej zadawać się z niektórymi z tych osób? A może przyszedł czas, abyś się od nich uwolniła?

Otaczaj się życzliwymi dla Ciebie osobami. Jeżeli będziesz miała poczucie, że zawsze możesz liczyć na czyjeś wsparcie, dużo łatwiej będzie Ci podejmować wyzwania. Staraj się przebywać z osobami, które pomogą Ci wzrastać, a unikaj osób, które chcą ściągnąć Cię na sam dół. W ten sposób staniesz się dużo lepszym człowiekiem.

Doceniaj ważne dla Ciebie osoby

Jeżeli poświęcasz czas dla osób, które na to nie zasługują, najbardziej cierpią Twoi bliscy, dla których tego czasu zaczyna Ci brakować. Niestety każdy z nas to zna. Związane jest to oczywiście z tym, że nie potrafimy wyznaczać granic i nie umiemy zrobić porządku w swoim najbliższym otoczeniu.

Kiedy ostatnio powiedziałaś komuś, że go kochasz? Kiedy byłaś dla kogoś wdzięczna i pokazałaś to tej osobie? Kiedy ostatnio poświęciłaś cały dzień dla osoby, która jest dla Ciebie naprawdę ważna? Większość z nas zamiast szukać odpowiedzi na te pytania, szuka wymówek. Czy również należysz do tego grona?

Zastanów się teraz przez chwilę, kto obecnie jest dla Ciebie naprawdę ważny w życiu? Ile jest takich osób? Czy one wiedzą o tym, że są dla Ciebie aż tak ważne? A może sama nie wiesz jak im to pokazać? Czy poświęcasz tym osobom wystarczająco dużo uwagi? A może nadal wmawiasz sobie, że nie możesz poświęcać im czasu, bo masz inne obowiązki i jeszcze tyle godzin spędzasz w pracy.

Wiem doskonale, że nie są to łatwe pytania. Dotykają one Twoich lęków. Dotykają tego, co jest dla Ciebie naprawę ważne. Dzięki takim pytaniom możesz sobie uświadomić, co należałoby zmienić w Twoim życiu, abyś czuła się lepiej sama ze sobą. Jeżeli chcesz być lepszym człowiekiem, bądź lesza dla innych. Tylko nie dla wszystkich, skup się raczej na osobach, które na to zasługują. Bądź lepsza dla osób, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

Twoje,
Szpilki przy kasie.


Odwiedź również naszego Szpilkowego Pinteresta – znajdziesz tam wyjątkowe inspiracje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here