Czym jest miłość? Czy naprawdę potrafisz kochać?

0
szczęśliwa para wśród drzew

Marzą o niej wszyscy. Niektórzy mówią o niej otwarcie, inni skrywają swoje uczucia głęboko w sobie. Miłość jest najsilniejszym popędem, który pcha nas w nieznane. To dzięki niej przekraczamy swoje ograniczenia. To ona daje nam siłę do robienia rzeczy, o których kiedyś baliśmy się pomyśleć. Jednak, czy wiemy na pewno, co znaczy kochać?

Ja, Ty i My

Czy zakochałaś się kiedyś bez pamięci? Czy to uczucie całkowicie Cię pochłonęło? Czy potrafiłaś się wtedy skupić na czymkolwiek, a może  w Twojej głowie wszystkie myśli dotyczyły tylko jednej osoby? Właśnie z takimi uczuciami kojarzy nam się najczęściej miłość. Jednak jest to niepełny obraz.

Musisz mieć świadomość, że ten wybuch emocji, jest ściśle związany z chemią Twojego mózgu. W momencie kiedy się zakochasz, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Jednak ten stan nie może trwać wiecznie. Zakochanie nie jest miłością, jest tylko jednym z jej elementów.

Kiedy się zakochujemy, całkowicie zapominamy o własnym JA. Patrzymy na świat wyłącznie przez pryzmat osoby, którą obdarzyliśmy tym wyjątkowym uczuciem. Jest ona dla nas centrum wszechświata i staje się naszym sensem życia.

szczęśliwa para nad morzem

Jest to etap, w którym idealizujemy siebie nawzajem. Skupiamy się tylko na tym, co nas łączy, ale nie dostrzegamy różnic. Jest to całkowicie naturalny proces, który ma pomóc nam w zbliżeniu się do siebie. Jednak w końcu trzeba zrzucić z oczu te różowe okulary. W tak wyidealizowanym świecie, trudno jest stworzyć szczęśliwy związek na równych zasadach.

W każdym związku bardzo ważny jest moment, w którym decydujemy się świadomie na wspólne życie. Musi to być deklaracja, którą rozumieją obie strony. Nie możecie się zadowolić jedynie domysłami. Musicie otwarcie rozmawiać o tym, że chcecie iść dalej przez życie we dwoje. Bo tylko wtedy jesteście gotowi na kolejny etap rozwoju tej relacji.

Kiedy to zrobicie, zaczynacie patrzeć na swoje życie w nowej perspektywie. Przestajecie wszystko oceniać z perspektywy JA i zaczynacie patrzeć na różne decyzje z perspektywy MY. Tylko w ten sposób możecie być wobec siebie szczerzy. Jeżeli w waszym związku nadal jedna strona jest samolubna i ocenia wszystko z perspektywy JA, możecie mieć problemy. Takie związki zazwyczaj się rozpadają.

Czy to już jest miłość?

Czy to na pewno jest miłość? A może to tylko chwilowe zauroczenie? Może połączył nas przypadek, ale na dłuższą metę ta relacja nie ma sensu? Każdy przynajmniej raz w życiu zmagał się z podobnymi pytaniami. Bardzo ważne, aby ich nie ignorować. Jeżeli się pojawią, powinnaś dać sobie szansę, aby je lepiej zrozumieć.

Jeżeli się zastanawiasz, czy do siebie pasujecie, przeczytaj artykuł: Zakochałaś się? Koniecznie odpowiedz sobie na te 3 pytania. Znajdziesz w nim kilka konkretnych wskazówek, które pomogą Ci zmierzyć się z własnymi lękami. Musisz spojrzeć na swój związek z różnych perspektyw i upewnić się, że wiesz na czym stoisz.

szczęśliwa para, która się usmiecha

Czasami wydaje się nam, że odpowiedzi na pytania o miłość, znajdują się gdzieś na zewnątrz. Zwracamy uwagę na partnera i jego zachowanie. Zastanawiamy się nad wspólną przyszłością. Nie skupiamy się jednak na tym, co mamy wewnątrz siebie. Wielu z nas nigdy nie odpowiedziało sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest dla mnie miłość? A od tego warto zacząć.

Każdy z nas rozumie miłość w trochę inny sposób. Jeżeli w Twoim rodzinnym domu miałaś dobre wzorce, a Twoi rodzice potrafili okazywać swoje uczucia, to Twoje rozumienie miłości jest zależne od wychowania. Jeżeli nie miałaś takich wzorców, to na miłość patrzysz w trochę inny sposób. Szukasz w niej tego, czego nie miałaś szansy otrzymać w dzieciństwie.

Każdy może nauczyć się kochać, bez względu na to, jakie miał wzorce. Trzeba się jednak z tym pytaniem zmierzyć. Na początku warto się zastanowić, czy kochasz samą siebie? A może jesteś jedną z tych osób, które stale podkreślają swoje wady? Jeżeli nie polubisz samej siebie, trudno będzie Ci zaakceptować, że ktoś inny może Cię pokochać.

Miłość jest naszym pragnieniem, ale wywołuje w nas też lęk. Boimy się odrzucenia. Boimy się, że nasza miłość nie zostanie odwzajemniona. Wszystkie te obawy sprawiają, że trudno jest nam się otworzyć przed drugą osobą. Nie gramy w otwarte karty, bo boimy się zranienia. Jednak czasami trzeba zaryzykować, bo inaczej możemy stracić okazję na wielką miłość.

kobieta i mężczyzna w lesie - buty

Daj sobie szansę na miłość

Czy w głębi swojego serca czujesz, że zasługujesz na prawdziwą miłość? A może uważasz, że ciągle Ci jeszcze czegoś brakuje? Może uwierzyłaś w te wszystkie brednie, które mówią, że na miłość musisz sobie zasłużyć? Może nadal sobie wmawiasz, że zanim kogoś pokochasz, musisz zrzucić kilka kilogramów, powiększyć usta, albo kupić wiele drogich ubrań?

W dzisiejszym świecie istnieje naprawdę wiele wymówek od miłości. Sprzedawane są one najczęściej za wysoką cenę. Mają sprawić, że będziesz szczęśliwa i w końcu uwierzysz w siebie. Jednak działają tylko przez krótką chwilę. Później przytłacza Cię szara rzeczywistość.

W ten sposób nigdy nie znajdziesz swojej prawdziwej miłości. Póki nie dasz sobie szansy na szczęście, będziesz tkwiła w tym martwym punkcie. Dając sobie szansę na miłość dużo ryzykujesz, ale możesz też bardzo dużo wygrać. Problem w tym, że coraz mniej osób ma odwagę zaryzykować.

Tego czym jest miłość, nie dowiesz się z książek, filmów i piosenek. Nie dowiesz się tego nawet czytając ten artykuł. Miłość musisz odkryć sama. Najpierw w sobie, a później ryzykując i obdarzając ją kogoś innego. Tylko w ten sposób się dowiesz, czy naprawdę potrafisz kochać. Tylko wtedy będziesz tego pewna…

Twoje,
Szpilki przy kasie.


Wiele ciekawych inspiracji znajdziesz na Szpilkowym Pintereście.

Odwiedź też naszego Facebooka: Szpilki przy kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here