Czy każdy może się zmienić, jeżeli bardzo mocno tego chce?

0
kobieta na pustyni

Popularność rozwoju osobistego eksplodowała w ostatnich latach. Książki na ten temat uginają się na regałach w księgarniach. Pracodawcy organizują nam szkolenia, po których mamy działać bardziej efektywnie i lepiej dogadywać się w zespołach. Jednak nikt nie zadaje sobie fundamentalnego pytania: Czy człowiek tak naprawdę może się zmienić? Czas w końcu znaleźć na nie odpowiedź.

Czym jest zmiana?

Aby zmiana była możliwa, musimy najpierw zdać sobie sprawę, że coś jest nie tak w naszym życiu. I to jest pierwszy problem. Nie lubimy przyznawać się do słabości i błędów. Jak więc się zmienić, skoro ciągle udajemy, że w naszym życiu jest „wszystko w porządku”?

W dzisiejszym świecie przesadzamy z tym nakręcaniem się na zmiany. Wmawiamy sobie, że zmiany są łatwe i przyjemne. Lubimy historie ludzi, którzy wygrzebali się z samego dna i osiągnęli spektakularny sukces. Nie dostrzegamy jednak innych, którzy pozostali na dnie.

Zmiana nie jest prosta. Wymaga dużego samozaparcia i cierpliwości. Wymaga pracy i systematyczności. Nie chodzi tylko o to, aby nasłuchać się motywacyjnych frazesów, które na chwile sprawią, że będziemy czuli się niezwyciężeni. Proste recepty na sukces nie istnieją. Kiedy już to zrozumiesz, będziesz mogła zastanowić się nad prawdziwym sensem zmiany.

droga na życiowym zakręcie

Zmiana wymaga silnej psychiki

Zmiana zawsze powinna wypływać z Twojej wewnętrznej potrzeby. Jednak, aby przełamać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki, potrzebujesz wzmocnić swoją psychikę. Nie możesz ciągle postępować tak samo i oczekiwać innych rezultatów, bo jest to czyste szaleństwo.

O wzmacnianiu psychiki pisaliśmy już w artykule: Chcesz wzmocnić swoją psychikę? Oto 3 skuteczne sposoby. Dowiesz się z niego, jak ważna jest otwartość na nowe możliwości. A także docenisz siłę budowania głębokich relacji z innymi. Warto zadbać o te aspekty swojej psychiki, jeżeli poważnie myślisz o wprowadzeniu zmian do swojego życia.

Najtrudniejszy zawsze jest ten pierwszy krok. Lubimy się trzymać tego, co jest nam dobrze znane. Nawet jeżeli nie jest to dla nas dobre, to jest bezpieczne. Dlatego ludzie szukają często w nieskończoność magicznych recept i strategii na wprowadzenie życiowych zmian, ale tak naprawdę wyłącznie odwlekają moment, w którym mają wykonać pierwszy krok.

Zmiana nie musi być straszna, jeżeli się do niej odpowiednio przygotujesz. Nie musisz też wprowadzać rewolucyjnych zmian do swojego życia. Takich zmian boimy się najbardziej. Lepiej jest działać systematycznie i małymi krokami. Wymaga to jednak cierpliwości i wytrwałości, a z tym w dzisiejszym świecie mamy spory problem.

walka z żywiołem oceanu

Przestań się bać porażki

Każdy z nas boi się porażki. Zastanów się jednak dobrze, ile takich porażek doświadczyłaś już w życiu? Jestem pewna, że były już ich setki. Problem jednak w tym, że strach przed porażką jest dużo większy, kiedy zaczynamy go wyolbrzymiać we własnych głowach. Czasami nam się wydaje, że nasze życie legnie w gruzach, jeżeli w danym momencie coś nam się nie uda.

Życie pokazuje jednak, że porażki są czymś powszednim. Kiedy już się nam jakaś zdarzy, potrafimy się z niej szybko otrząsnąć. Bardzo pomocne w takiej sytuacji jest wsparcie bliskich. Kiedy masz wokół siebie ludzi, którzy poklepią Cię po ramieniu, jest Ci dużo łatwiej. Bo tak naprawdę nie boimy się samej porażki, ale tego, jak zareagują inni ludzie. Najbardziej boimy się oceny otoczenia.

Sama musisz wybrać, czy otaczasz się osobami, które wykorzystają każdą okazję, aby podciąć Ci skrzydła i rzucać Ci kolejne kłody pod nogi. Kiedy masz wokół siebie wiele takich toksycznych osób, wtedy naprawdę trudno Ci dokonać jakiejkolwiek zmiany. Dobrze wiesz, że wiele z nich czeka na Twoje potknięcie i to Cię naprawdę przeraża.

Jeżeli żyjesz w otoczeniu osób, które nie wierzą w to, że ludzie mogą się zmienić, to będą oni działali na Twoją niekorzyść. Będą za wszelką cenę starali się udowodnić, że Twoje wysiłki nie mają sensu. Jestem pewna, że znasz takie osoby, które lubią wiecznie narzekać, ale nie zrobią niczego, co mogłoby poprawić ich sytuację. Utknęły one w martwym punkcie i nie potrafią tego zmienić.

Weź sobie do serca to, że strach przed porażką jest największy w Twojej głowie. Nie boisz się też samej porażki, ale reakcji Twoich bliskich. Zastanów się, kto czeka na Twoje potknięcie. Może nie warto poświęcać tyle uwagi tej osobie? Może lepiej poszukać wsparcia u kogoś, kto w Ciebie wierzy i dodaje Ci sił?

świat odbity w soczewce

Czy każdy z nas może się zmienić?

Zmienić może się każdy, ale nie każdy jest na to gotowy. Czasami blokuje nas najbliższe otoczenie. Czasami sami działamy na swoją niekorzyść. Rzucamy sobie kłody pod nogi z wielu powodów. Możesz się o tym przekonać w artykule:  Dlaczego tak często sama sobie robisz na złość?

Jeżeli chciałabyś otrzymać jedną radę, która pomoże Ci coś w życiu zmienić, to byłaby ona bardzo prosta. Zamiast w nieskończoność myśleć o wielkich i spektakularnych zmianach, skup się na działaniu. Wykonaj kilka małych kroczków w kierunku zmiany, na która jesteś gotowa. Takie działanie jest dużo skuteczniejsze.

W ten sposób pokonasz własny strach przed zmianą. W ten sposób zaczniesz przyzwyczajać swoje otoczenie, że próbujesz coś zrobić ze swoim życiem. Tym sposobem możesz też przekonać samą siebie, że jesteś w stanie ruszyć z miejsca. To wszystko jest ważne, jeżeli naprawdę chcesz coś w życiu zmienić.

Czy znasz swoją motywację do zmiany?

Warto poszukać swojej motywacji do zmiany. Niektórych motywuje niechęć do czegoś. Jeżeli masz czegoś serdecznie dość w swoim życiu, to może to być wystarczający powód, który skłoni Cię do zmiany. Jednak nie na każdego to działa. Niektórzy wolą wyznaczać sobie ambitne cele i spełniać własne marzenia. Zamiast od czegoś uciekać, wolą do czegoś dążyć.

Jaka jest Twoja motywacja do zmiany? Nikt nie odpowie na to pytanie za Ciebie. Jest ono jednak kluczowe, jeżeli chcesz zebrać w sobie wystarczająco dużo siły, aby zrobić ten pierwszy krok. Dobrze się nad tym zastanów. Czy bardziej motywuje Cię chęć pozbycia się czegoś, co Ci przeszkadza? Czy raczej wolisz dążyć do spełniania własnych marzeń?

Zmiana zaczyna się dużo wcześniej niż myślisz. Musisz podjąć decyzję o zmianie w głowie i jak najszybciej wykonać pierwszy krok. Nie ma znaczenia, czy zakończy się on sukcesem, czy porażką. Musisz po prostu udowodnić samej sobie, że chcesz to zrobić. To może być najważniejsza decyzja w Twoim życiu i dłużej nie powinnaś z nią zwlekać.

Twoje,
Szpilki przy kasie.


Zapraszamy Cię na Szpilkowego Pinteresta pełnego inspiracji.

Możesz wpaść też na naszego Facebooka: Szpilki przy kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here