3 książki psychologiczne, które powinna przeczytać każda kobieta.

Dziś będzie trochę o książkach. Czasami aby odmienić swoje życie, potrzebujemy na nie spojrzeć z innej perspektywy. To właśnie książki mogą nam w tym pomóc. Czasami skłonią nas do refleksji, czasami zafundują praktycznie gotowe rozwiązanie. Tylko jak wybrać książkę, która akurat pasuje do Twojej sytuacji? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Alfabet miłości – Bogdan Wojciszke, Renata Mazurowska

Wiele jest książek o miłości i związkach, jednak „Alfabet miłości” ma w sobie coś wyjątkowego. Prawdopodobnie chodzi tu o wiedzę, jaką stara się w bardzo przystępny sposób przekazać tu profesor Bogdan Wojciszke. Jest on niewątpliwie jednym z największych specjalistów od związków w Polsce.

Jest to książka oparta na badaniach naukowych, jednak czyta się ją z dużą przyjemnością. Badania opisywane są w taki sposób, aby każdy mógł je przełożyć na własne życiowe doświadczenie. Książka ta w łatwy sposób stara się tłumaczyć skomplikowane zagadnienia.

Dowiesz się z niej czym jest miłość i jak ona tak naprawdę powstaje. Dowiesz się również jakie są etapy budowania związku i zrozumiesz wyzwania, które na każdym z tych etapów mogą się pojawić. Dzięki tej książce wiele osób może lepiej zrozumieć swój obecny związek, a także związek, który z jakichś powodów rozpadł się w przeszłości.

Wydaje mi się, że „Alfabet miłości” jest książką bardziej przystępną dla zwykłego czytelnika, niż poprzednia książka profesora Wojciszke, która jest bardziej popularna: „Psychologia miłości. Intymność. Namiętność. Zobowiązanie”. Dlatego jeżeli zastanawiasz się jaką książkę przeczytać w kontekście budowania relacji, to zdecydowanie polecam Ci sięgnąć po „Alfabet miłości” w pierwszej kolejności.

Potęga osobowości – Sylvia Lohken

Pełny tytuł tej książki zdradza praktycznie wszystko: „Potęga osobowości. Jak łączyć siły introwertyków i ekstrawertyków by osiągać niezwykłe rezultaty”.  Jest to książka dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć różnicę między ekstrawertykami i introwertykami.

Wielu z nas zastanawia się, czy współczesny świat jest stworzony dla ekstrawertyków. Czy to prawda, że ekstrawertycy szybciej awansują, więcej zarabiają i radzą sobie lepiej w kontaktach towarzyskich? A może to tylko mit?

Czy przypadkiem nie skupiamy się wyłącznie na tym, co jest widoczne na pierwszy rzut oka? Czy uważasz, że introwertycy również mogą być szczęśliwymi i spełnionymi osobami? A może te dwie osobowości mają ze sobą więcej wspólnego, niż nam się wydaje?

W tej książce znajdziesz również wskazówki dla ambiwertyków, czyli osób, u których wyraźnie nie dominuje ekstrawersja lub introwersja. Jest to chyba jedyna książka, która ambiwertykom poświęca aż tyle uwagi. Ale moim zdaniem dzięki temu można zdecydowanie lepiej zrozumieć różnice i podobieństwa między introwertykami i ekstrawertykami.

Sięgnij po tę książkę, jeżeli sama nie jesteś pewna, która z tych osobowości jest u Ciebie dominująca. Znajdziesz tam przystępny test, który może pomóc Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Dowiesz się również jak można się dogadać z osobami, które różnią się od Ciebie pod względem osobowości. To wskazówki, które przydadzą Ci się w codziennym życiu.

Rozmyślnik Jacka Walkiewicza

Chyba Jacka Walkiewicza nie muszę nikomu przedstawiać. Stał się on niezwykle popularny po wykładzie na TEDxWSB zatytułowanym „Pełna moc możliwości”. Jego opowieść o kamperze i podnoszeniu się po upadku, na stałe weszły do naszego słownika.

Książka „Rozmyślnik Jacka Walkiewicza. Zainspiruj się do działania” będzie idealna dla osoby, która potrzebuje na chwilę się zatrzymać. Skłania do głębokiej refleksji, bo czuje się w niej dojrzałość i życiowe doświadczenie autora. To nie jest książka, w której znajdziesz proste porady jak żyć.  

Jest to raczej książka, w której znajdziesz wiele trudnych pytań. Dotykają one tego, czego najbardziej się boimy, czyli sensu naszego życia. Po co tak naprawdę robimy to wszystko? Po co wstajemy z łóżka co rano? Co stanie się w sytuacji, jak nam przestanie się chcieć?

Wydaje mi się, że „Rozmyślnik” można czytać wiele razy i za każdym razem dowiemy się z niego czegoś innego. Jest to książka, która tak naprawdę ma skłonić Cię do refleksji nad własnym życiem, dlatego monet w którym po nią sięgasz jest bardzo ważny.

W tej książce bardzo podoba mi się również rozgraniczenie między wiedzą, a mądrością. W dzisiejszym świecie wielu osobom wydaje się, że mając dostęp do Internetu są wszechwiedzące. Jednak nie ma to nic wspólnego z prawdziwą mądrością, którą po prostu trzeba samemu zdobyć, choć nie jest to już łatwe.

Czy warto w życiu kierować się zasadami? A może wartości przestały mieć jakiekolwiek znaczenie w XXI wieku? Może wszystko zmienia się tak szybko, że powinniśmy mieć coraz bardziej elastyczne podejście do moralności? Na te pytania również możesz sobie odpowiedzieć po przeczytaniu „Rozmyślnika” Jacka Walkiewicza.

Podsumowanie?

Uwielbiam dobre książki i chętnie się nimi dzielę. Lubię wracać do książek, które zmieniły moje życie, bo zawsze znajduję w nich dodatkowe wskazówki i inspiracje. Zastanów się teraz, jaka z polecanych książek najlepiej pasuje do Twojej obecnej życiowej sytuacji?

Na jakie pytania szukasz obecnie odpowiedzi? Czy chciałabyś dowiedzieć się czegoś na temat budowania związków? Wtedy sięgnij po „Alfabet miłości”. A może zastanawiasz się, czy Twoja osobowość ułatwia czy utrudnia Ci osiąganie zaplanowanych celów? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w „Potęga osobowości”.

Po „Rozmyślnik” sięgnij w momencie, w którym potrzebujesz się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem. Będzie to czas tylko dla Ciebie. Pamiętaj, że to z jakimi problemami i emocjami siadasz do tej książki, przekłada się na jej odbiór. Właśnie to jest jej główną zaletą.

Twoje,
Szpilki przy kasie.


Po więcej inspiracji zapraszamy Cię na Szpilkowego Pinteresta.

Odwiedź nasz również na Facebooku: Szpilki przy kasie.

DOŁĄCZ DO NAS

271FaniLubię
34ObserwującyObserwuj
69ObserwującyObserwuj

ZOBACZ NASZ PINTEREST

Zestaw 15 pędzli do makijażu w cenie jednego pędzla?! Czy to może się udać?

Dokładnie 82 złote. Za tyle w promocji kupiłam zestaw aż piętnastu pędzli firmy Jessup. Za tę samą sumę można mieć też jeden...

3 rzeczy, bez których nie obejdziesz się tego lata. Czy już je kupiłaś?

Nie wiem, czy lato należy do Waszych ulubionych pór roku. Z moich obserwacji wynika, że ludzie dzielą się na tych, którzy wychodząc z...

Porządki w domu – jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Czy lubicie robić porządki? Czy macie tak, że Wasze wnętrza dla innych osób są charakterystyczne? Czy zdarzało Wam się słyszeć: „O tutaj...